fbpx

2024’ün İlk Çeyreğinde Enflasyon ve Kira Artışı

İngiltere’de 2024’ün ilk üç ayında yıllık enflasyon %4’ten %3.2’ye geriledi. Diğer taraftan HomeLet’in Mart ayı verilerine göre İngiltere geneli yıllık kira artışı ise %7.5 olarak belirlendi.

Mart ayında görülen %7.5’lik yıllık kira artışı genel enflasyon oranından (%3.2) oldukça yüksek.

İngiltere enflasyon oranı, mart 2024

Enflasyon oranının, İngiltere Merkez Bankası’nın %2 hedefi doğrultusunda beklenen bir şekilde kademeli olarak düşmeye devam etmesine rağmen, yüksek enflasyon ve onunla mücadele etmeyi amaçlayan politika değişiklikleri konut satın alınabilirliği üzerinde bileşik bir etki yaratıyor. Neticede ev satın alma ve kiralama fiyatları enflasyondan daha hızlı artma eğilimine giriyor.

Bu yükselişin detaylarında öne çıkan sebepler ise;

  • Konut arzının talebe yetişememesi
  • İnşaat yapım ve diğer işletme maliyetlerin artmış olması
  • Artan ev fiyatları neticesinde ev alımını finansal olarak karşılamayanların kiralık konutlara yönelmesi
  • Mortgage kredi faizlerindeki yükselişin bitmesi ve düşüşün görülmeye başlaması ile oluşan konut satın alma talebi

Londra, Mart ayında £2,102 ile yine en yüksek ortalama kira tutarına sahip. Bir önceki aya göre %1.5, bir önceki yıla göre de %6.2’lik bir kira artış oranına sahip.Londra ilçeler bazında ise 2024 Mart ayında geçen seneye göre en yüksek kira artışı Barking, Dagenham ve Havering’de gerçekleşti, bu bölgede ortalama kira ise £1,761 oldu. Onu %14.7 ile Ealing ve %13.7 ile Lambeth takip ediyor.

Londra ilçeleri kira artış oranları, mart 2024

İngiltere’de gayrimenkul alımı ile kazançlı ve güvenli bir yatırım yapmak istiyorsanız şimdi ücretsiz danışmanlığımızdan siz de yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *