fbpx
İngiltere 2024 Gayrimenkul

Faizler Düşüyor, Konut Fiyatları Artıyor! 2024’te İngiltere Emlak Piyasası

İngiltere konut piyasasıyla ilgili son tahminler piyasa için olumlu bir görünüm çiziyor. Faiz oranlarının düşmesi konut fiyatları düşüş eğilimini tersine çevirerek bu yılki beklentileri pozitife döndürüyor.

Öyle ki İngiltere’nin önemli danışmanlık şirketlerinden Knight Frank, 3 ay önce yayınladığı 2024 yılı tahmini olan -%4 lük negatif oranı 2024 yılı Ocak ayında yayınlandığı yeni raporunda +%3 olarak revize etti. Aradaki %7 puanlık bu büyük revizyon, faiz oranlarının daha önce beklenenden daha hızlı düşmesiyle konut piyasasına olan hızlı ve güçlü etkiyi gözler önüne seriyor.

Beş yıllık sabit faizli ipoteklerin oranları %4’ün altına inmesi, İngiltere Merkez Bankasının yıl sonu için hedeflediği düşük faiz oranları, konut stoğundaki devam eden sıkıntı satılık ve kiralık ev fiyatlarını yukarıya çekmeye devam edeceğini gösteriyor.

Yayınlanan raporda diğer tahminler ise şöyle:

  • Önümüzdeki beş yılda İngiltere genelinde konut fiyatlarında %20,5’luk bir büyüme tahmin ediliyor.
  • Yine 5 yıllık rakamlarda Londra merkezi (Prime Central London – PCL) beklenen %18.1’lik artış ile Londra merkezi dışı için beklenen %15.4’lük artıştan daha iyi bir performans beklentisi veriyor.
  • Kiralama fiyatlarında ise önümüzdeki 5 yılda İngiltere genelinde %17.6’lık bir artış tahmin ediliyor.
  • Londra merkez ise yine yüksek kira artışlarıyla 5 yıllık dönemde %20’ye oranlarda bir kira artış beklentisini bize gösteriyor.

Yayınlanan raporlara göre ev satış ve kiralama fiyatlarına ilişkin detaylı ve yıllık tahminleri ise aşağıdaki tablolardan inceleyebilirsiniz.

İngiltere Konut Fiyatları 2024 Tahmini
İngiltere Konut Satış Fiyatları 2024 Tahmini
İngiltere Konut Kiralama Fiyatları 2024 Tahmini
İngiltere Konut Kiralama Fiyatları 2024 Tahmini

Siz de İngiltere’deki konut fiyat artışları ve yüksek kira getirilerinden yararlanıp, enflasyon karşısında değer kaybetmeyecek İngiliz Sterlin para birimi cinsinden gelir elde etmek isterseniz ücretsiz danışmanlık hizmetimiz için bizimle şimdi iletişime geçin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *